Митът за Калция


Автор Майкъл Кесълман, сп. Natural Solutions

Цял живот ни учат да пием мляко за здрави кости. Много от нас дори се чувстват гузни, ако не си изконсумират препоръчаните три порции млечни продукти всеки ден. В действителност, на нас, жителите на САЩ, са ни внушили, че страдаме от „калциева криза”, тъй като много от нас не консумират достатъчно млечни продукти. Предлаганото решение? Пийте повече мляко, яжте повече сирене и кашкавал и приемайте добавки с калций.

Тогава откъде накъде сме сигурни, че млякото, млечните продукти и добавките с калций предпазват от костите ни от чупливостта, причинявана от остеопорозата? Защото учители, доктори и рекламодатели са ни казали, че се нуждаем от калций – и то доста – за да са здрави костите, когато остареем. Защото всяка голяма американска здравна агенция одобрява ежедневната консумация на мляко и млечни продукти: the Surgeon General, Центърът за Контрол и Превенция на Болестите, Националните Здравни Институти Националната Фондация срещу Остеопороза.

Но помислете върху това: повечето индустриално развити страни – САЩ, Австралия, Нова Зеландия и повечето от западноевропейските държави – имат едни от най-високите нива на костни счупвания – при все това там се консумират повече млечни продукти от където и да е по света. В същото време хората в голяма част от Азия и Африка консумират малко или никакво мляко (след като ги отбият като малки), много малко млечни продукти и почти никакви добавки с калций, а техните нива на фрактури са 50 до 70% по-ниски от тези в САЩ. Е какво става тогава?

Последните изследвания показват, че костите ни имат нужда от много повече неща, не само от калций. Излиза, че начинът ни на хранене – заедно с изборите в живота, които правим, и нивото на стрес – могат всъщност да доведат до изтъняване на костите, без значение колко добавки сме приели или колко чаши мляко сме изпили. Д-р Ейми Лану, асистент-професор по здраве към Университета на Северна Каролина в Ашвил, и аз стигнахме до този извод след разглеждането на 1 200 изследвания относно рисковите фактори за остеопороза, свързани с храненето. Нашето доста радикално заключение е: теорията за калция е въздух под налягане! По-доброто решение? Да поддържаме нискокиселинен режим на хранене, който заздравява костите много по-ефективно и, както нарастващ брой изследователи потвърждават, е ключ към превенцията на остеопороза.

Защо калцият не е изцяло вреден

Нямаме нищо против калцият. Той е един от основните елементи, които са ни нужни за добро здраве. Но здравината на костите не зависи от приемането на големи количества калций. Хвърлете един поглед на тези данни:

· Четири световни епидемиологични изследвания разкриват, че страните, в които се консумира най-много калций, имат най-висок процент тазобедрени счупвания.

· Едно от епидемиологичните изследвания свързва счупванията с количеството животински и растителен протеин, който се приема в различни страни. Колкото по-висока е консумацията на животински протеин, толкова по-висок е и процентът на тазобедрени фрактури.

· От 1975г. досега са проведени 136 опита, изследващи влиянието на калция върху риска от фрактура при остеопороза. Две трети от тези изследвания показват, че високият прием на калций не води до намаляване броя на счупванията – дори хората да са започнали да приемат калций (и витамин Д) още по време на детството.

· При едно от проучванията, изследователи от Харвард проследяват хранителния режим и тазобедрените фрактури сред 72 337 по-възрастни жени в продължение на 18 години. Те стигат до извода, че „Нито млякото, нито режимът на хранене с много калций не изглежда да намалява риска [от фрактури].”

· Друг екип учени от Харвард анализира седем експеримента, проследяващи 170 991 жени в рамките на няколко години и откриват, че „няма връзка между общияа прием на калций и рискът от тазобедрени счупвания.”

Тогава защо е това вманиачено наблягане върху калция? Защото тялото има нужда от него. Калцият поддържа структурата и функцията на костите и зъбите ни. Тогава логично следва, че щом тялото ни се нуждае от много калций, трябва да консумираме много млечни продукти, богати на калций. Но тук теорията се сгромолясва: представете си, че калцият са тухлите в стената на костите. Тухлите са от съществено значение, но без достатъчно хоросан – който получаваме под формата на близо 16 други хранителни вещества – стената ще се срути. Така че, да, калцият ни е нужен, но трябва да даваме на тялото си от правилния вид калций – който не можем да получим от млечните продукти – заедно с много други витамини и минерали.

Хранене за по-добро здраве на костите

Иначе казано, за да постигнем равновесие между тухличките и хоросана, се нуждаем от хранителен режим богат на плодове и зеленчуци, в който няма храни с високо съдържание на протеин като месо, риба, мляко и млечни продукти. Защо? Колкото и странно да звучи, здравето на костите се заражда в кръвния поток – а хранене с високо съдържание на протеини окислява кръвта. За да функционира правилно организмът ни, кръвта трябва да поддържа леко алкално pH (относителната киселинност или алкалност).

В състава на протеините влизат аминокиселини. Когато тялото храносмила храни богати на протеини, аминокиселините се натрупват в кръвния поток. Тогава тялото ни трябва да неутрализира тези киселини, за да избегне животозастрашаващи проблеми, в т.ч. остеопороза. За да стане това, тялото извлича от собствените си запаси от алкален материал, като калциевите съединения, натрупани в костите. Костите отдават от калция си, който накрая се отделя в урината. За нещастие, както се посочва в много проучвания, колкото повече протеин приемаме с храната, толкова по-кисела става кръвта ни и толкова повече калций трябва да извлече организма ни от костите, за да възстанови баланса на pH в кръвта.

Въпреки че млечните продукти съдържат обилно количество калций, те са и висококиселинни. Така че ако пиете мляко (или консумирате много животински протеин) и не включите в менюто си достатъчно алкализиращи храни, ироничното е, че начинът ви на хранене ще изсмуква повече калций от костите, отколкото осигурява, и накрая ще доведе до остеопороза.

Ами растителните протеини?

Много американци (бел. от мен – а и у нас също) вярват, че не могат да си набавят нужните протеини, освен ако не ядат храни с животински произход. Това не е вярно. Нутриционистите потвърждават, че вегетарианците могат да получат повече от достатъчно количество протеини, необходими за доброто здраве. Всъщност, болестите, от които умират повечето американци (сърдечни болести, рак, инсулт, диабет) са пряко свързани с хранене, прекалено богато на животински продукти. Затова нискокиселинният начин на хранене не само ще ви помогне да се предпазите от остеопороза, но и ще намали риска да се разболеете от болестите на западното общество, виновни за повечето смъртни случаи.

Макар плодовете и зеленчуците да осигуряват достатъчно протеини, които да поддържат здравето ви, общият брой протеини е много по-нисък от този в животинските продукти. Но когато се храните с плодове и зеленчуци, в кръвния ви поток навлиза малко количество киселини, заедно с много алкален материал, който веднага ги неутрализира. В резултат организмът ни няма нужда да изтегля калций от костите и те са по-здрави.

От друга страна, месото, рибата и млечните продукти имат в състава си 5 до 10 пъти повече протеин от този в една порция плодове и зеленчуци – и много малко алкален материал – което значи, че нивото на киселинност на кръвта скача до небето и организмът трябва да използва допълнително калций от костите, за да я неутрализира.

Здрави кости: цялостната картина

Макар проучванията на фрактурите да разкриват, че увеличаването на калция не предпазва от счупвания, изследване на минералната плътност на костната тъкан (денситометрия) дава други резултати. С много малко мнозинство изследванията откриват, че калцият подобрява минералната плътност на костите. Тогава как да си обясним очевидното противоречие? Като си припомним, че костите са нещо повече от само калций и че за здрави нечупливи кости е необходимо баланс на калция и поне 16 други хранителни вещества. Ще повторим още веднъж, че консумирането на много калций, но недостатъчно от другите хранителни вещества, е като да строиш тухлена стена без достатъчно хоросан. Стената може да изглежда стабилна, но не е.

Всъщност над 100 проучвания са изследвали влиянието на плодовете и зеленчуците върху костно-минералната плътност (КМП). Макар изследванията фокусирани върху минералите, да показват, че калцият подобрява 52% от КМП, то над 100 изследвания върху храните показват, че плодовете и зеленчуците подобряват 85% от КМП. Това не е никак изненадващо, тъй като плодовете и зеленчуците имат не само калций, но и много други хранителни вещества, изграждащи костната тъкан.

Запомнете – как ще живеете зависи от вас. Ако искате да се храните по американския стандарт – по 100 кг месо на година и само две до три порции плодове и зеленчуци на ден, давайте смело. Но този начин на хранене носи със себе си и висок и скъпоструващ риск да развиете остеопороза и да се разболеете от друга болест, най-чест причинител на смъртни случаи, като сърдечна болест, рак и инсулт. Храненето с нискокиселинни продукти е ключ към по-здрави кости и нисък риск от развиване на остеопороза. Това е безопасна, ефективна и евтина рецепта за здраве, жизненост и дълголетие.

Майкъл Кесълман е здравен автор и съавтор с Ейми Лану, доктор по философия, на „Building Bone Vitality” (McGraw-Hill, 2009).

Как да избегнем запушения нос


Много често завръщането на есента е съпроводено с поредица досадни настинки и грип. Иска ли ви се да прекарате следващите шест месеца увити като пашкул в одеяла, тъпчейки се с тайнствени хапчета и сироп за кашлица от типа „запуши-си-носа-че-иначе-лошо!”? Послушайте съветите на три от методите за лечение – аюрведа, натуропатия и традиционна китайска медицина. Техните безопасни и ефективни начини на лечение могат да спрат болестта още при първите признаци на хрема или драскане в гърлото и да ви вдигнат на крака преди да сте се заринали в купчина носни кърпички.

Аюрведа
Вековната индийска лечителска практика на аюрведа разглежда настинките и грипа като признаци за нарушаване на равновесието в дошата – или казано на наш език, когато биологичната ви енергия или конституция се обърка. Тези болести ни повалят по-често през есента и зимата, тъй като тези два сезона увеличават Вата, дошата свързана с вятъра и по-хладното време. Аюрведическите лечители вярват, че смяната от горещо към студено време отслабва храносмилателния ни огън, или агни, и заедно с него и имунната система, в резултат на което тялото ни се оказва, задръстено с токсини, наричани ама (мътният, белезникав и лепкав слой по езика ни). Тази „лепкава” среда прави тялото по-податливо на вирусите, които ни разболяват.

И сякаш това не е достатъчно, но прекалено много ама води до излишък на Кафа, дошата свързана със студенината и влажността (или на езика на настинката, храчки и слуз). Когато Кафа е дисбалансирана, това ни кара да се чувстваме натежали, мудни, подути и силно сополиви. От друга страна, настинката, причинена от дисбаланс на дошата Вата, се проявява с отпадналост и сънливост и обикновено е придружена от суха кашлица, възпалено гърло и течащ нос.

Рецепта как да се предпазим: Можете да противостоите на студения и ветровит Вата сезон, като предпазите тялото си от охлаждане. При първите признаци на хрема или кашлица, започнете всяка сутрин да правите абхянга, масаж на цялото тяло със сусамово масло. (Напълнете стъклен буркан с масло и го сложете под приятно топла течаща вода). След това си вземете топъл душ или вана. Тази допълнителна топлина помага да стимулирате храносмилателния огън, така че тялото ви по-лесно да изгори храчките и слузта.

Поддържайте силен имунитета си, като приемате някои (или всички) от изброените билки: Ашваганда или Индийски женшен (600 до 1 000 мг на ден, разделен на 2 или 3 капсули); Амалаки или Индийско грозде (250 до 500 мг два пъти дневно); и Готу кала или Азиатска центела (500 до 1 000 мг дневно). „Тези билки изграждат устойчивост срещу стрес и други външни врагове, които могат да отслабят имунната ви система,” казва д-р Марк Тууми, ръководител по здравна наука в Радж, Махариши Аюрведически Здравен Център във Феърфийлд, щата Айова.

Рецепта как да се излекуваме: Обикновено можете да се излекувате и от двата вида настинка с помощта на описаните начини, казва д-р Тууми. Първо, спрете всички млечни продукти, като млека, сирене, кашкавал и храните, в чийто състав има захар и масла, тъй като всички тези храни имат склонност да увеличават Кафа и слузта. Увеличете консумацията на загряващи билки и подправки като канела, джинджифил, пипали (в САЩ е познат като дълъг пипер), босилек, карамфил и мента, за да успокоите Кафа и Вата. Добавяйте ги към сгряващи зеленчукови супи и яхнии.

Пийте достатъчно топла вода и билков чай. Опитайте да смесите гореща вода с ½ чаена лъжичка тулси (или туласи) и щипка джинджифил, сокът от един лимон и мед на вкус. Тууми казва, че „комбинацията от пикантен, изсушен и кисел вкус намалява Вата и Кафа”. Ето и още един трик за преборване с настинката и грипа: Направете паста с по ½ чаена лъжичка куркума, сладник на прах (или още женско биле) и кардамон (всички тези подправки действат противовъзпалително и отхрачващо) и 2 ч.л. мед. Яжте по 1 ч.л. с чай трите пъти на ден.

Натуропатия
Според тази наука тялото може да се излекува само, ако му се даде възможност. „Натуропатите намират скритите препятствия, които пречат на тялото да се излекува и след това предписват лек за разчистване на пътя” казва Ник Буратович, лекар-натуропат, професор по натуропатия в Югозападния Колеж по Натуропатия в Темпе, щата Аризона. За да ви помогне да се преборите с настинката и грипа, един лекар-натуропат може да комбинира практики от традиционната медицина (като извършването на преглед) с натурални лечебни стратегии (като предписване на билки или витамини).

Рецепта как да се предпазим: Няма да се разболеете, ако вземете предпазни мерки и потушите грипа, преди той да ви повали. Мийте си често ръцете, за да се предпазите от заразени повърхности и нездравословно ръкостискане.

Приемайте повече билки, храни и добавки, за да подсилите имунната си система. Сред препоръчителните са билката ехинацея (вземайте поне 100 до 150 мг три пъти дневно при първите признаци на настинка), пресен чесън (добавяйте към всяко възможно ястие), корен от джинджифил (добавете щипка в чая), цинк (30 до 60 мг дневно), витамин С (500 до 2 000 мг, разделен на няколко приема), и медицински гъби като шиитаке или рейши (100 до 150 мг три пъти дневно). Последните изследвания също твърдят, че приемането на AHCC (активен хемиколериращ компонент), екстракт от медицински гъби, може да ви предпази от грипа, ако приемате 500 мг на ден.
Буратович казва „хората пренебрегват допълнителния сън и достатъчната хидратация в сезона на грипа и настинките, докато накрая не се разболеят”. Трябва да пиете толкова вода, колкото е половината от теглото ви – например, един 68-килограмов човек, трябва да изпие около девет чаши вода по 200 мл.

Рецепта как да се излекуваме: Лекарите-натуропати предписват лекове в зависимост от това от какво ви е нужно. Дълбока кашлица и наплив на кръв? Започнете с най-простия овлажнител, за да прочистите белите дробове. Запушен нос или сте много сополиви? Смесете една част ябълков оцет, адстрингент, който свива подути тъкани, с три части вода и го използвайте да си пръскате в носа. Главата ви ще се пръсне? Опитайте лечението с „мокър чорап”, щом си легнете. Намокрете чифт чорапи в студена вода и ги изстискайте. Обуйте ги и отгоре си сложете чифт вълнени чорапи. Докато спите, тялото ви генерира топлина, за да стопли краката ви и изтегля кръвта от главата ви, облекчавайки по този начин хремата.

Традиционна китайска медицина
В традиционната китайска медицина за да имаме добро здраве, трябва в тялото ни свободно да тече потокът от Чи или жизнена енергия. Болестта се появява, когато се запуши един от каналите на Чи (наричани меридиани).

Настинките и грипът са резултат от пристъп на „Вятър”, поразяващ меридиана на белите дробове. В зависимост от признаците ви, пристъпът може да бъде или Вятър-Студ (обикновена настинка) или Вятър-Топлина (грип). Ако ви втриса, имате суха кашлица, главоболие, боли ви тялото и ви тече носът, един лекар по традиционна китайска медицина ще каже, че имате Вятър-Студ. От друга страна, болестта Вятър-Топлина се придружава от температура, постоянна жажда, възпалено гърло, изпотяване и жълт или зелен назален секрет.

Рецепта как да се предпазим: Първата ви стъпка е да засилите съпротивителните си сили. Има много китайски билкови рецепти, които могат да подобрят имунната ви система. Опитайте с Gejie Ta Bu Wan (приемете 3 до 5 капсули три пъти дневно) и Bu Zhong Yi Qi Wan (приемайте 8 до 10 зрънца три пъти дневно).

Рецепта как да се излекуваме: Направете си акунктура при първите признаци на настинка или грип. „Точките покрай белия дроб и меридианът на дебелите черва активират функцията на имунната система,” казва Доналд Филипс, Майстор на Науките в Традиционната Ориенталска Медицина, сертифициран акупунктурист към Тихоокеанския Колеж по Ориенталска Медицина в Сан Диего. Можете също да си направите сами масаж на следните акупунктурни точки: Li4 (намира се под месестата част между левия палец и показалец; нежно притиснете това място с другия си палец за 1 минута), Lu7 (на два пръста над кръста, от вътрешната част на ръката, на една линия с палеца; нежно притиснете за 1 минута) и Li20 (в средата на вдлъбнатината по външния ръб на всяка ноздра, притиснете точките на всяка ноздра за 1 минута).

Ако грипът вече се е развихрил, опитайте тези билкови препарати: Gan Mao Qing Re Chong Ji за Вятър-Студ (вземайте 4 таблетки три пъти дневно) и Yin Qiao Jie Du Pian за Вятър-Топлина (4 до 6 хапчета три или четири пъти дневно и само през първите три дни от настинката или грипа).

Промените в начина на хранене също ускоряват възстановяването. Пийте по пет водни чаши гореща лимонена вода всеки ден (сокът от 1 лимон на 1 чаша). Това замества изгубените течности и силно захранва имунната ви система с витамин С (бел.от мен – по-добре е да го пиете със сламка, за да предпазите емайла на зъбите). Ето и още един хранителен лек: Смесете шест стръка пресен лук (само бялата част) с ¼ к.ч кафява захар и 2 к.ч вода. Сложете го на огъня, докато заври, махнете лука, добавете 1 белтък и разбъркайте. Разделете на три порции: сутрин, обед и вечер. Пресният лук помага да се изтегли наплива на кръв от белите дробове.

Автор Матю Солън, сп. Natural Solutions

Да се предадем пред несигурността


Учените са признават непредсказуемостта на природата и отдавна се опитват да си я разгадаят. Дори и най-обикновените на пръв поглед събития се управляват от тази непредсказуемост.

Кога и къде ще се появяват мехурчета в съд с вряща вода? Какви фигури ще образува цигареният дим? Каква е връзката между това къде се намират водните молекули на върха на водопад с евентуалната им местоположение, след като паднат? А може би Бог да е взел тези водни молекули изпод масата и да ги е шмугнал там лично.

Новата наука за хаоса се опитва да предвиди непредвидимото с помощта на сложни математически модели. В класическия пример, пеперуда изпърхва с крилца в Тексас и шест дни по-късно в Токио се развихря тайфун.

Връзката може да не е очевидна, но тя съществува. Слабото радвижване на въздушното налягане, причинено от пеперудата, може да се увеличи и усили и да образува торнадо. Но това никога не може да се предскаже с абсолютна точност. Ето защо метеоролозите толкова често изглежда, че се объркват, и това е и причината всяка прогноза по-дълга от 48 часа напред във времето да е ненадеждна. И все пак сред всички възможни явления в света, времето е най-предсказуемо от всичко останало.

В духовен план това означава, че ние никога не можем да знаем със сигурност накъде ще ни отвее живота и какви промени в съдбата ни може да предизвика пеперуденият ефект от намеренията и действията ни.

И в същото време това също ни показва, че ние никога не можем истински да проумеем замисъла на Бог. Никога не можем напълно да разберем как, къде и кога за нещо дори толкова обикновено като врящата вода. Трябва да се предадем на несигурността и в същото време да оценим сложната й красота.

Откъс от „The Spontaneous Fulfillment of Desire”, от Дийпак Чопра

Да излекуваме тялото с мисълта си


Откъс от „Super Healing: The Clinically Proven Plan to Maximize Recovery From Illness or Injury” от д-р Джули К. Силвър

Да кажете на някой просто да си помисли, че се излекува и това ще се случи, звучи като вълшебство или магия. Но връзката съзнание-тяло не е само добре скроена илюзия. Това, което мислим и чувстваме, наистина предизвиква физическа реакция в нашето тяло. Три безопасни и лесни терапии за съзнанието и тялото, които можете да прилагате да подобрите здравето си, са медитацията, визуализацията и постепенна мускулна релаксация.

Медитация
Лесно е да се научите да метидирате, но все пак се иска практика. Има много книги, СД-та и ДВД-та, които могат да ви насочат как се провежда една медитативна сесия, но ако предпочитате да се пробвате самостоятелно, ето какво трябва да направите.
1. Намерете си тихо местенце.
2. Седнете или легнете, така че да ви е удобно.
3. Съсредоточете вниманието си върху нещо – дишането ви, дума или фраза, или върху предмет.
4. Отворете съзнанието си и оставете това, което ви разсейва да влиза в ума ви и да излиза, без да се опитвате да го „изгоните” от главата си. В началото опитайте да медитирате само за няколко минути. С усвояване на техниката, увеличете продължителността на сесията.

Визуализация
Както предполага и името, при визуализацията чрез съзнанието създаваме мислени образи на нещо. Теорията гласи, че съзнанието е способно да изцели тялото, когато определен образ събужда сетивна памет, силни емоции или въображение. Можете да използвате който образ пожелаете. В действителност можете да променяте образите при всяка следваща визуализация. Целта е да предизвикате в себе си положителни мисли и да подтикнете парасимпатиковата нервна система да забави сърдечния ритъм и дишането и да понижи кръвното налягане.

Постепенна мускулна релаксация
Постепенната мускулна релаксация представлява стягане и отпускане на всички мускули в тялото последователно. Седнете или легнете на удобно за вас място. Работете от главата към краката, като започнете с правите гримаси и стискате зъбите си, броейки от 1 до 10. След това се отпуснете, като вдишвате и издишвате. Нека лицето ви е също толкова отпуснато, както когато спите. След това напрегнете мускулите на врата и раменете, броейки от 1 до 10 и после се отпуснете. Повторете упражнението, като напрягате мускулите на гръдния кош, корема, седалището, ръцете, дланите, краката и стъпалата.

AdSense

Предоставено от Blogger.